Online kurz – Jak upravovat fotky v Adobe Lightroom – Petr Klempa

Jak upravovat fotky v Adobe Lightroom

Online kurz: Základy úpravy fotografií v Adobe Lightroom – Petr Klempa
Petr Klempa
Profesionální fotograf a lektor

Chceš umět upravovat fotky jako profesionální fotograf? Nauč se do detailu ovládnout jeden z nejlepších nástrojů na úpravu fotek a vyzkoušej online kurz úpravy fotografií v Adobe Lightroom od A do Z.

Petr s tebou projde každou část workflow potřebnou pro úpravu fotek. Naučíš se udělat si ve fotkách pořádek, jejich třídění, následnou úpravu a nakonec také jejich správný export.

V online kurzu tě čekají i lekce s RAW soubory ke stažení, ve kterých můžeš společně s Petrem upravovat stejné fotky a naučit se tak ještě mnohem víc.

Odhal tajné tipy a triky pro práci s Lightroomem a nahlédni do workflow, které Petr používá každý den.

Kurz ze série Kurzeo Originals. Zaručujeme nejvyšší kvalitu s vlastní Kurzeo produkcí.

Ať už nějakou chvíli fotíte nebo teprve začínáte, Petr skvěle vysvětlí to, jakým způsobem pracuje a jak nad fotkou přemýšlí. V kurzu se dozvíte, jak s fotkami efektivně pracovat a jak si v tom zachovat pořádek. Tenhle kurz můžu opravdu doporučit.
Jakub Č.

Co se v online kurzu naučíš

Jak Kurzeo online kurzy fungují

Prohlédni si ukázkovou část lekce

Lekce 6 – Představení modulu Develop

Petr je fotograf a lektor se specializací na portrétní lifestyle fotografii a postprocessu s přesahem do videa.

Jeho práce je specifická pro svůj rukopis nejen v barvě, ale také ve zvoleném ohnisku. Jeho největší vášní je cestovatelská reportáž, portréty a vše spojené s každodenním životem. Jeho fotografie totiž ve výsledku tvoří životní deník.

Sám o sobě říká, že fotí a natáčí především pro sebe, protože vzpomínky stárnou, zatím co fotografie je jejich životabudičem.

Recenze

Během krátkého odpoledne jsem se naučil vše
Daniel J.

Doteď jsem spíše jen klikal a zkoušel, co Lightroom umí. Během krátkého odpoledne jsem se naučil vše od importu, přes filtrování, editaci až k exportu. Také jsem si vytvořil první preset. Hodně mě bavila část, kde Petr upravuje fotky a mluví u toho, pomohlo mi to s mými úpravami a teď se nemůžu od Lightroomu odtrhnout.😅

Kurz mi usnadnil život a zlepšil a zrychlil práci s fotkami
Šárka V.

Chtěla jsem si trochu více hrát s fotkami, které dávám na Instagram a hledala jsem kurz, který mě naučí pracovat v Lightroomu. Nakonec jsme zvolila Petrovo a nelituji, přijde mi, že teď už umím s fotkami pracovat a mám v nich dokonce pořádek. Takže mi kurz usnadnil život a zlepšil a zrychlil práci s fotkami, díky Petře. 👍🏻

Obsah online kurzu

Podívej se do detailu na jednotlivé lekce.

Souborový systém je základ na kterém stavíme práci s katalogem, abychom byli schopni dohledat fotky rychle i po letech. V této lekci ti ukážu, jak souborový systém spravuju sám, vysvětlím ti jak vůbec funguje Lightroom katalog a proč je dobré správu souborového systému neošidit.

Lightroom je poměrně náročná platforma na hardware, která se dá zároveň lehce upravovat. Podíváme se na nastavení pod pokličkou, zapojíme do hry nastavení grafické karty a ukážu ti další triky, které ti pomohou zrychlit, nebo usnadnit tvé workflow.

Lightroom pracuje s více moduly. Tím prvním a zároveň tím základním je Knihovna. Co to Knihovna je? Jak funguje a jak se v ní zorientovat?

Filtrování fotek dle kritérií v Knihovně, která drží pohromadě tisíce fotek, usnadní celkovou práci, nabídne přehled nad tím co se nám pod rukama nachází a především zrychlí workflow. V této kapitole ti Petr ukáže, jak fotky filtruje on a taky jaké další možnosti Lightroom nabízí.

Dát fotky z foťáku do počítače a pak je vyexportovat v požadované podobě je věda. Petr ti však v této kapitole ukáže, jak to lze jednoduše a snadno. Dozvíš se také jak pracovat s náhledy při importu a jaké parametry nastavit při exportu, aby byly fotky dokonalé.

Tady už pomalu začíná veškerá zábava. Develop modul je srdcem Lightroomu, kde svoje fotky přivádíme k životu. Vyznat se ale v jednotlivých sekcích nemusí být hned ze začátku, někdy ani po delší době, lehké. Pojďme si společně dopodrobna vysvětlit, jak na to.

Lightroom je uzpůsoben ke správě většího množství fotek – celých setů fotografií. Nejen s tímto pomáhají funkce jako kopírování jednotlivých sekcí nastavení v Develop modulu, ale také možnost ukládání nastavení jako presety. A právě tyto funkce nám pomohou udržet si konzistenci ve vlastním vizuálním stylu.

Představili jsme si Develop modul. Zjistili jsme kde najdeme jaké nástroje a už víme, co dělají. Teď se do toho pojďme ponořit do hloubky a upravíme si první fotku – hezky v klidu a pomalu.

V této a následující lekci se vrháme do editace dalších fotografií. Pojďme si zautomatizovat workflow, vyzkoušet techniky na různých scénách a víc se ponořit do procesu. Aby toho nebylo najednou hodně, Petr celou lekci rozdělil na dvě samostatná videa, ať si mezitím můžeš udělat malou pauzu, nebo pokračovat další den.

V této lekci se vrháme do další editace fotografií. Aby toho nebylo najednou hodně, Petr celou lekci rozdělil na dvě samostatná videa, ať si mezitím můžeš udělat malou pauzu, nebo pokračovat další den. 

Lightroom není jen záležitost stolního počítače, ale i mobilních zařízení. Telefonů a tabletů. A zrovna v Petrovo konkrétním případě je práce v Lightroomu na iPadu způsobem, jak fungovat na cestách. V této lekci ti představí mobilní Lightroom, kde v zápětí zjistíš, že všechno co dokážeš vytvořit v počítačové verzi, dokážeš i tady, na telefonu, nebo tabletu. Pár detailů se liší, ale to ti Petr v této lekci ukáže. A co víc, podíváš se na to, jak funguje synchronizace fotografií mezi platformami. Protože Adobe zároveň disponuje cloudem pro synchronizaci fotek. A to je něco, co na cestách rozhodně využiješ.

A teď jsme na konci online kurzu! Tím to ale nekončí. A protože společně s Petrem věříme, že se najde spousta dotazů a věcí, které nemusely zaznít, chceme vás pozvat do společné diskusní skupiny, díky které můžeme online kurz ‚‚Jak upravovat fotky v Adobe Lightroom’’ rozvíjet dál. Právě tam můžeš s Petrem a ostatními studenty jednoduše sdílet soubory, zkušenosti a tak pokračovat dál v rozvíjení svých dovedností.

Neomezený přístup

Komentáře pod lekcemi

12 lekcí ve 4K rozlišení

Online kurz zahrnuje:

1 890 Kč

Včetně DPH

Požadavky na kurz: Lightroom Classic 8 a vyšší, nebo předplatné Lightroom CC.

Kurz ze série Kurzeo Originals. Zaručujeme nejvyšší kvalitu s vlastní Kurzeo produkcí.

Pro koho je kurz určený

Pro koho není kurz určený

Buď součástí komunity

Chceš se chceš dovědět něco víc, než je v jednotlivých lekci? Není ti něco jasné? Pro tyto případy online kurz obsahuje komentáře pod jednotlivými lekcemi a soukromou diskuzní skupinu, kde můžeš s Petrem a ostatními účastníky řešit dotazy nebo konzultovat výsledky své práce.