3 věci, na které si dát pozor při lifestyle focení

Baví tě fotit a zajímá tě jak se ve focení zlepšit a posunout? V tomto článku se podíváme na 3 věci, na které si dát pozor při lifestyle focení modelek. Článek jsme připravili ve spolupráci s profesionálním fotografem Petrem Klempou, který je zároveň autorem online kurzu lifestyle focení na naší platformě Kurzeo. Na co si tedy dát pozor?

1. Kompozice modelky

Zasadit člověka do prostředí není vůbec jednoduché. Někdy jsou potřeba stovky či tisíce fotografií, aby si k tomu fotograf došel. Mezi základní věci, na které si dát pozor, patří například sloupy a stromy. Pokud vytvoříš kompozici tak, že modelce doslova trčí sloup, lampa, strom či něco podobného z hlavy, nebude to vypadat pěkně. To samé platí o vodorovných liniích jako třeba zeď či auto. Pokud ti na fotce tyto linie prochází hlavou modelky, je lepší trochu změnit úhel.

2. Deformace objektivu

Hodně fotografů má rádo široká ohniska. Petr je jedním z nich. Lifestyle fotografie a široká ohniska jsou skvělá kombinace. Jednou z výhod je třeba možnost kreativní práce s hloubkou ostrosti. Ale má to i své stinné stránky. Díky širokým objektivům se také více projevuje deformace obrazu u hran, což má za následek jeho prodloužení. Pokud vybereš špatně úhel, můžeš jak obličej, tak tělo i končetiny, změnit do velmi nelichotivých tvarů. Proto je třeba být obezřetný. Má to ale i své výhody – šikovnou změnou úhlu lze širokým objektivem třeba prodloužit modelce nohy. Samozřejmě jen opticky.

.

3. Vlasy

Malý detail, který může zkazit kdejakou fotku. Někdy jsou fotky s rozcuchanými vlasy žádoucí, ale při velkém množství případů je potřeba dávat pozor, aby byly vlasy mimo obličej a hlavně oči (pokud to není vyloženě kreativní volba, ale nejde se na to vymluvit vždy). Pokud modelku dobře neznáš, je lepší ji upozornit a poprosit o změnu či úpravu. Saháním do obličeje a vlasů při focení moc dobrý dojem neuděláš. Pokud chceš případně vlasy upravit ty, tak se nejdřív zeptej.

Chceš se naučit lépe a efektivně fotit?

Víš také, jak kreativně využít směr, kterým modelka kouká? A co jak pracovat s prostorem? Všechny další důležité chyby, a ještě mnohem víc se dozvíte v Petrově online kurzu lifestyle fotografování. Zde najdete více informací o kurzu.

Související články