6 základních chyb u cvičení jógy, kterých se vyvarovat

Baví tě cvičít jógu nebo chceš začít, ale nevíš jak na to? Připravili jsme pro tebe seznam základních a nejčastějších chyb, kterých se před tebou dopustili jiní jogíni. Nech si od nich pomoci a nauč se, jak příští flow zvládnout ještě o něco lépe. Především s ještě větším benefitem pro tebe i tvé tělo. Jaké jsou ty nejčastější chyby při cvičení jógy?

1) Zaměřujeme se hodně na své ego

Člověk má obecně nutkání srovnávat se s někým jiným. Mysli na to, že jóga je o tom dostat se do harmonie sami se sebou, a tím do harmonie se svým okolím. Soustřeď se na to, ať cviky provádíš co nejbezpečněji a správně.

2) Chyby v dýchání

Další běžnou chybou, kterou dělá řada lidí, je špatné dýchání. Základ je dýchat vždy nosem, pokud vám lektor neřekne jinak. To znamená nádech nosem a výdech nosem. Výjimkou může být například očistné dýchání na začátku nebo konci lekce, kdy se nadechujeme nosem a vydechujeme ústy.

3) Chyby, které děláme v postavení

Ať už v postavení tvých nohou, když stojíš ledabyle a netlačíš všechny stojné hrany do podložky, nebo v pozicích na rukou, když si velmi často ulevují ukazováčky od podložky. Dbej na to, ať danou pozici stavíš vždy od základu.

.

4) Pozdrav slunci

Řada začátečníků i pokročilých jogínů se v předklonu hrbí a nemá rovnou páteř. Základem naopak je držet si co nejrovnější páteř. Předklon by měl probíhat ve tvých kyčlích.

5) Záklony

V záklonech se odkláníme od hrudní páteře. Velmi často se děje, že člověk povolí oblast pod pupíkem, vyvalí se a prohne se moc v bedrech, což je velmi nebezpečné právě pro bedra a hrozí možnost úrazu.

6) Šetři své klouby

Aby nedošlo k nežádoucímu zranění a ať si cvičení  zpříjemníš, používej kvalitní pomůcky. Ať už jde o kvalitní jógovou podložku, polstery, nebo bloky, pokud je potřebuješ. Šetři a chraň svá kolena a další klouby.

Chceš se naučit cvičit jógu správně a mít z ní radost?

Podívej se na náš online kurz jógy pro začátečníky, který je vhodný i pro mírně pokročilé, od profesionální lektorky Báry Sedlákové.

Upozornění: Prosím ber na vědomí, že žádné informace z videí z online kurzů jógy pro od Báry Sedlákové na platformě Kurzeo nesmí být považovány za lékařské nebo jiné zdravotní poradenství. Cvičení online kurzu je na vlastní nebezpečí a autorka kurzu a platforma Kurzeo se zprošťují jakékoliv odpovědnosti za případné zranění nebo škody. V případě zdravotních komplikací konzultuj vhodné cvičení z online kurzu jógy s tvým lékařem.

Související články